strona główna
Jesteś tu: Strona główna > O kominkach
Producent: Kategoria:

O kominkach

MOC I SPRAWNOŚĆ WKŁADU KOMINKOWEGO

Sprzedawcy działający na polskim rynku nierzadko oczarowują swoich klientów informując ich o świetnych osiągach w zakresie mocy i sprawności oferowanych przez siebie urządzeń. Tymczasem, jeśli chodzi o moc urządzenia, to jedynym naprawdę zdefiniowanym pojęciem jest pojęcie mocy nominalnej. Nie wchodząc w szczegóły można przyjąć, że jest to średnia moc uzyskana podczas trzygodzinnego testu przeprowadzanego w laboratorium badawczym w ściśle określonych warunkach. Rzekoma "moc maksymalna" podawana przez niektórych producentów jest co najwyżej mocą uzyskaną np. w czasie najbardziej sprzyjających 15 minut. Informacja o jej wartości jest pozbawiona znaczenia praktycznego. Dla prawidłowego doboru wkładu kominkowego - czy też pieca na drewno - do ogrzewania (lub dogrzewania) określonych przestrzeni konieczna jest rzetelna informacja o jego mocy nominalnej. W uproszczeniu przyjmuje się na ogół, że do ogrzania statystycznego domu jednorodzinnego wybudowanego we współczesnej technologii powinno się dysponować 1 kW mocy nominalnej na 12 m2 jego powierzchni, o ile wysokość pomieszczeń nie przekracza 2,5 m. Mocy urządzenia grzewczego nie należy mylić z jego sprawnością. Większość współczesnych wkładów kominkowych i pieców na drewno posiada sprawność rzędu 70 - 80 %. Określenie sprawności wymaga badań laboratoryjnych, które są przeprowadzane w ściśle określonych warunkach. Tylko tak określane sprawności różnych urządzeń można ze sobą porównywać. Opisowo można określić sprawność wkładu jako jego zdolność do oddawania ciepła użytecznego: przy sprawności np. 80% można przyjąć, że przeciętne straty ciepła - głównie kominowe - wynoszą 20%. Im jest wyższa sprawność wkładu czy pieca, tym jest niższe zużycie paliwa związane z uzyskaniem danego efektu grzewczego.

OGIEŃ CIĄGŁY

Istnieją kominki zdolne do utrzymania żaru - bez podkładania drewna - nawet do 10 godzin. Stosownie do wymogów normy NFD 35.376 mogą one uzyskać certyfikat urządzenia na ogień ciągły. Prawidłowo zamontowany i właściwie eksploatowany kominek tego typu nie wymaga tak częstego rozpalania, jak zwykłe modele. Zazwyczaj też są one zaopatrzone w pojemne popielniki, które można opróżniać bez wygaszania ognia. Jeśli szukamy kominka, który ma przede wszystkim służyć jako urządzenie grzewcze, to model na ogień ciągły jest właściwym wyborem

URZĄDZENIA NA PELETY

Rosnące ceny paliw ciekłych i gazowych, brak taniego drewna opałowego do kominków w wielu częściach Europy (i nie tylko), konieczność sensownego zagospodarowania tak niektórych odpadów, jak i i pewnych areałów obecnie zbędnych dla rolnictwa, wygoda użytkowników związana z możliwością automatyzacji procesów spalania - to główne przyczyny stale rosnącego zainteresowania eksploatacją kominków i pieców opalanych peletami. W ofercie CREONU znajdują się liczne urządzenia przystosowane do tego paliwa. Są to piece, wkłady kominkowe i termokominki. Oferta ta stale ulega zmianom i rośnie - o szczegóły prosimy pytać w naszych punktach sprzedaży.

LABORATORIUM

Nasi dostawcy - SUPRA, EDILKAMIN, NORDICA – jako jedni z nielicznych producentów wkładów kominkowych i pieców na drewno posiadają własne, autoryzowane w UE laboratoria badawcze. W trwających nierzadko wiele miesięcy testach badane są zarówno nowe konstrukcje, jak i poddawane modernizacji urządzenia już produkowane. Badane tam są nie tylko urządzenia własnej produkcji - mogą to też być badania produktów firm konkurencyjnych. W precyzyjny sposób ustalane są tu wszystkie istotne parametry testowanych urządzeń grzewczych. Sposób postępowania jest tu rygorystycznie przestrzegany - inaczej wyniki nie byłyby miarodajne. Musi on zatem odpowiadać dość powszechnie przyjętej normie francuskiej NFD 35.376, jak i polskiej normie PN-EN 13240. Dzięki temu urządzenia tych producentów bez trudu uzyskują certyfikaty w kilkudziesięciu krajach świata, w tym polskie aprobaty techniczne.

Ciekawostką jest to, że ostatnim testem przeprowadzanym na danym modelu jest zazwyczaj test zniszczenia. Wkład kominkowy czy też piec na drewno jest poddawany różnym "torturom", m. in. pracując przez bardzo długi okres czasu z maksymalną mocą. W wyniku tych badań są wychwytywane i eliminowane wszystkie słabe punkty testowanych urządzeń. Naszym klientom daje to gwarancję, że nabyte przez nich produkty są perfekcyjnie dopracowane pod każdym względem, trwałe i bezpieczne.